Chociaż data sugerowanej przydatności perfum do użycia wynosi najczęściej 36 miesięcy, odpowiednie przechowywanie flakonika może znacznie wydłużyć ich trwałość. Jakie czynniki mają wpływ na utrzymywanie się oryginalnego zapachu perfum? Jak przechowywać perfumy, by służyły nam jak najdłużej?
Co wpływa na trwałość perfum?
Trwałość perfum zależy przede wszystkim od czterech czynników: temperatury, powietrza, wilgoci i światła. Specjaliści przekonują, że perfumy najdłużej zachowują swoją trwałość w niskich temperaturach. Nie jest jednak wskazane, by flakoniki najczęściej używanych zapachów przechowywać w lodówce. Perfumy najszybciej tracą swoje właściwości, gdy narażone są na częste i duże zmiany temperatur. Najlepiej więc przechowywać je w temperaturze pokojowej.
Niektóre zawarte w powietrzu gazy (tlen, tlenki siarki, tlenki azotu czy para wodna) oddziałują na związki zapachowe w perfumach – konsekwencją jest nie tylko utrata zapachu, ale także całkowita zmiana zapachu na inny, nieprzyjemny. Dlatego jeśli używamy perfum bez atomizera (splash), w sposób szczególny powinniśmy je chronić przed kontaktem z powietrzem. Możemy nawet przelać perfumy z oryginalnego flakonika do opakowania z atomizerem. Perfumy z atomizerem nie są narażone na długotrwały kontakt z powietrzem – warto jednak pamiętać o zakrywaniu ich nakrętką.
Perfumy bardzo źle znoszą także wilgoć – kontakt z parą wodną może je zniszczyć nawet w niespełna miesiąc. Również w tym przypadku zdecydowanie mniej na utratę swoich właściwości narażone są perfumy z atomizerem. Wszystkie zapachy stracą swoją moc, gdy będziemy je eksponować na promienie słoneczne. Wiązki światła uderzające w cząsteczki zapachowe niszczą je, pozbawiając perfum oryginalnego zapachu.
Jak przechowywać perfumy, a jakich błędów unikać?
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, szkodzące perfumom, dojdziemy do wniosku, że swoich ulubionych zapachów nie powinniśmy trzymać w łazience, w lodówce, w kuchni, na parapecie czy przy grzejniku. Zaleca się, by flakony przechowywać w kartonowych, oryginalnych pudełeczkach lub w zamykanej szafce. Jeśli jakiegoś zapachu używamy bardzo rzadko, możemy trzymać go w lodówce, pamiętając, by nie narażać go na wahania temperatur. Kolekcjonerzy najdroższych perfum pilnują także, by perfumy nie podlegały wstrząsom i hałasom. Nie trzymajmy ich więc blisko głośników, a przed aplikacją nie potrząsajmy flakonem. Wiedząc, jak przechowywać perfumy i stosując się do kilku prostych zasad, trwałość perfum przedłużymy o kilka lat.